Još jedno rješenje za „bolest putovanja“

OGLAS


 

Kinetoze, odnosno bolesti kretanja, mnogim ljudima tijekom putovanja predstavljaju popriličan problem. Očituju se neugodnim simptomima kao što su mučnina, vrtoglavica i povraćanje, često praćeno naglom pojavom hladnog znoja i padom krvnog tlaka.

Uz opće mjere poput izbjegavanja jela prije i za vrijeme puta, sjedenja u smjeru putovanja i poboljšanja ventilacije, danas se kinetoze mogu spriječiti uzimanjem određenih lijekova oko pola sata prije puta.

Jedan od najpoznatijih lijekova za tu namjenu je antihistaminik dimenhidrinat, koji posjeduje i antikolinergička svojstva. Djeluje sedativno i antiemetički (sprječava povraćanje), antihistaminski i lokalno anestetski, te djelujući na otolite, a u višim dozama i na polukružne kanaliće, inhibira vestibulatornu stimulaciju.

Od nuspojava su zabilježene pospanost, suha usta i vrtoglavica. Dimenhidrinat se osim za bolesti kretanja koristi i u liječenju Menierove bolesti te vestibularnih smetnji. Djelotvorna doza za odrasle iznosi 300 mg. Dimenhidrinat sigurno i bez straha mogu uzimati djeca, ali se ne preporučuje trudnicama. Oprez je potreban kod bolesnika s epilepsijom, a zbog njegovih antikolinergičkih učinaka trebaju ga izbjegavati osobe koje boluju od glaukoma zatvorenog kuta, oboljeli od bronhalne astme te muškarci s povećanom prostatom.

Osim vrlo često upotrebljavane Dramine® (Jadran Galenski laboratorij), od svibnja ove godine u Hrvatskoj je odobren još jedan lijek s istom aktivnom tvari – dimenhidrinatom, pod nazivom Aviomarin® (Pliva). Aviomarin se, isto kao i Dramina, izdaje u ljekarni bez liječničkog recepta, a zbog prikladnog se imena vrlo lako pamti i njegova indikacija.

Za prevenciju bolesti putovanja od svibnja je u Hrvatskoj osim Dramine (JGL) dostupan i Aviomarin (Pliva)

 


OGLASI