MEDIX, God. 25 Br. 135 • Razgovor • Nefrologija HR
ENG
Prof. Masafumi Fukagawa: Liječenje sekundarnog hiperparatireoidizma u dijalitičkih bolesnika
Lea Rukavina Kralj
Sekundarni hiperparatireoidizam jedna je od najčešćih komplikacija u bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti. Prevencija i liječenje, i pored novih spoznaja u patogenezi kao i novih lijekova, vezača fosfata, analoga vitamina D i kalcimimetika, još uvijek je velik stručni izazov za nefrologe. Prof. Masafumi Fukagawa u svom je predavanju ukazao na visoke standarde hemodijalize u Japanu te na ulogu suvremenog farmakološkog i kirurškog liječenja sekundarnog hiperparatireoidizma u dijalitičkih bolesnika.
MEDIX: Japan je poznat kao zemlja s velikim brojem bolesnika na hemodijalizi. U odnosnu na druge razvijene zemlje, relativno je mali broj transplantacija, posebno kadaveričnih transplantacija. Što je uzrok relativno malog broja transplantacija bubrega u Japanu?
PROF. FUKAGAWA: Razlog je dosta kompleksan, a povezan je prvenstveno s povijesnom i religijskom pozadinom ljudi u Japanu. Kao što se može vidjeti u japanskom filmu „Departures”, koji je dobio i Oskara, Japanci se prema tijelima mrtvih odnose vrlo pažljivo i s puno poštovanja prije nego što ih kremiraju.
MEDIX: Prema podacima iz Japanskog registra dijalitičkih bolesnika, smrtnost bolesnika na hemodijalizi u Japanu je manja nego u ostalim zemljama. Kao objašnjavate razliku? Je li to povezano s razlikom u pridruženim bolestima ili je možda posljedica većeg broja liječnika u centrima za dijalizu?
PROF. FUKAGAWA: Glavni razlog su vjerojatno ipak etničke razlike, koje su do nedavno uključivale i velike razlike u prehrani. Jedan od razloga mogla bi biti i intenzivnija skrb. U Japanu naime liječnik posjećuje bolesnika pri svakoj dijalizi. Održavaju se i timski sastanci u koje su uključene medicinske sestre, nutricionisti i klinički inženjeri, kada se sve u timu informira o promjenama u stanju dijalize i uvedenim lijekovima.
Dr. sc. Masafumi Fukagawa, dr. med., predstojnik Division of Nephrology, Endocrinology and Metabolism i profesor Tokai University School of Medicine u Japanu, uže se bavi poremećajem mineralnog metabolizma u bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti, posebno sekundarnim hiperparatireoidizmom
MEDIX: Uže područje vašega stručnog i znanstvenog rada je poremećaj mineralnog metabolizma u bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti, posebno sekundarni hiperparatireoidizam. Koliko su novi lijekovi, kalcimimetici i analozi vitamina D poboljšali liječenje sekundarnog hiperparatireoidizma?
PROF. FUKAGAWA: Nakon početka korištenja sinakalceta 2008. godine, razine paratireoidnog hormona (PTH) i broj kirurških paratireoidektomija značajno su se smanjili. Tome su značajno pridonijele i niže ciljne vrijednosti paratireoidnog hormona jer se u drugim zemljama uključenim u veliko istraživanje dijaliznog liječenja (engl. Dialysis Outcome and Practice Pattern Study, DOPPS), broj paratireoidektomija smanjio, dok su se vrijednosti PTH-a zapravo povećale.
MEDIX: Koji je značaj kirurškog liječenja sekundarnog hiperparatireoidizma? Koji oblik kirurškog liječenja preferirati, totalnu ili subtotalnu paratireoidektomiju?
PROF. FUKAGAWA: Neki bolesnici ne reagiraju na liječenje sinakalcetom i tada im je indicirana kirurška paratireoidektomija. S obzirom da su glavni razlozi za taj tip rezistencije upravo gastrointestinalni simptomi uzrokovani lijekom, radi se na razvoju novih kalcimimetika koji će imati manje gastrointestinalnih nuspojava.
Totalna paratireoidektomija s autotransplantacijom je najpopularnija metoda jer, dugoročno gledajući, može doći do relapsa hiperparatireoidizma.
MEDIX: Liječenje dijalitičkih bolesnika je i velik materijalni izazov za sve sustave zdravstva. U kolikoj su mjeri u vašoj zemlji zastupljeni generički lijekovi i biosimilari?
PROF. FUKAGAWA: Upotreba generičkih lijekova i biosimilara je u Japanu još uvijek vrlo mala. Razlog tome je univerzalno zdravstveno osiguranje koje pokriva sve građane Japana. U budućnosti će se situacija vjerojatno promijeniti jer vlada planira uvesti financijska ograničenja u korištenju lijekova koji stimuliraju eritropoezu (engl. Erythropoiesis stimulating agents, ESA), što se u svijetu naziva bundling, ali unatoč tome se upotreba ESA nije smanjila.
MEDIX: Koliko je nefrologija popularna među mladim liječnicima u Japanu i kako se provodi specijalizacija iz nefrologije?
PROF. FUKAGAWA: Za razliku od stanja u SAD-u, nefrologija je vrlo popularna među specijalizantima interne medicine u Japanu. Oni se prije pristupanja ispitu educiraju iz svih područja nefrologije, a nakon položenog ispita odabiru hoće li se dalje educirati iz patologije, završnog stadija zatajenja bubrega (engl. End stage renal disease, ESRD), elektrolita ili minerala.
Trajna medicinska izobrazba
Čitajte Medix, informirajte se, rješavajte test znanja i prikupljajte bodove za obnovu liječničke licence.
Test znanja iz Medixa br. 152 možete poslati do 31. listopada 2022. godine