Moderne tehnologije u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji

Autor: Tonko Vlak

Potreba za edukacijom, licenciranjem i osiguravanjem kvalitetnog liječenja bolesnika temelj su za organizaciju Tečaja za trajno usavršavanje liječnika iz područja primjene udarnog vala i lasera visokog intenziteta u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji. Takva vrsta tečaja se prvi put priprema na našim prostorima, uz potporu Stručnoga društva Hrvatskog liječničkog zbora te uz priznanje Hrvatske liječničke komore u sustavu trajne medicinske izobrazbe.

Preuzmite članak u PDF formatu ovdje

OGLAS


 

Svakodnevno smo svjedoci napretka tehnologije i njenoga preporučenog korištenja u medicinske svrhe, s ciljem da sve ono što ranije nismo mogli danas upotrijebimo za dobrobit bolesnika. Upravo se zato nove metode liječenja nameću kao nešto normalno, kao nešto što bi trebalo postati rutina i primjenjivo u svakodnevnom radu.
 
Međutim, je li doista tako? Raspolažemo li uistinu i znanjima i vještinama i spremnosti da bezrezervno podržimo i koristimo sve ono pozitivno što tržište nudi? Svi liječnici specijalisti koji su davno završili svoju edukaciju obavezni su stalno pratiti nove metode liječenja bilo da se radi o farmakološkom ili nefarmakološkom liječenju. Drugim riječima, moraju se usavršavati na sve dostupne načine i poštivati ono što su činom stupanja među članove liječničke profesije svečano obećali: „Najvažnija će mi briga biti zdravlje mog pacijenta…“ Stoga, ne smije se dopustiti da tek površnim informacijama, čitanjem propagandnih brošura ili člancima dostupnima na portalima liječnici specijalisti usavršavaju svoje „znanje“, koje se potom nesebično nudi na tržištu medicinskih usluga.
 
Odatle je i potekla ideja o tečajevima za trajno usavršavanje u medicini, na najvišoj dostupnoj razini, na našim visokim učilištima, gdje bi se podučavale sve novosti iz terapijskih područja svih medicinskih specijalnosti, pa tako i iz područja fizikalne medicine. Time bi se na institucionalizirani način stekle kompetencije za korištenje novih tehnologija u procesu liječenja bolesnika, a procese evaluacije nastavnih tekstova i predavača na takvim tečajevima vrednovali bi Hrvatska liječnička komora i razna učilišta na kojima bi se tečaj održavao.

Udarni val i laser visokog intenziteta

Udarni val i laser visokog intenziteta pripadaju tehnologijama koje još nisu u potpunosti dostupne svim našim liječnicima, a nisu ni na popisu ugovorenih terapijskih procedura s državnim osiguravateljem. Ipak, ima ih već dovoljan broj na našem „tržištu zdravlja“ pa se opravdano postavlja pitanje tko i na koji način aplicira te vrlo potentne mehaničke i svjetlosne čimbenike liječenja kod brojnih korisnika. Tko je za to odgovoran i kolika je stvarna korist njihove primjene? Kakvi se protokoli i postupci liječenja koriste? Jesu li uopće pacijenti upoznati sa svim onim što može proizaći iz njihovoga korištenja, dobroga ili lošega?
 
Srećom, potrebu za trajnim usavršavanjem na tom području prepoznalo je Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu Hrvatskoga liječničkoga zbora. Društvo je donijelo zaključak kako bi se takvi tečajevi, gdje se edukacija provodi od bazične razine do kliničkih spoznaja i stjecanja vještina aplikacije novih tehnologija, trebali koristiti kao mjerila za licenciranje liječnika specijalista fizikalne i rehabilitacijske medicine. Liječnici specijalisti svakako bi polaganjem ispita na završetku dvodnevnog tečaja stekli pravo na licencu za rad s novim tehnologijama, koje su bi bile predmet edukacije.
 
Slijedom navedenih potreba za edukacijom, licenciranjem i osiguravanjem kvalitetne terapije za pacijente u procesu je organizacija Tečaja za trajno usavršavanje liječnika iz područja primjene udarnog vala i lasera visokog intenziteta na Medicinskom fakultetu u Splitu. Važno je naglasiti da se prvi put na našim prostorima priprema takva vrsta tečaja, uz potporu Stručnoga društva HLZ-a i priznanja Hrvatske liječničke komore.

Kvalitetno stjecanje novih kompetencija

Tečaj će objediniti anatomske osobine ugroženih dijelova lokomotornog sustava, patofiziološke karakteristike izvanzglobnih reumatskih bolesti, kliničke spoznaje o tim bolestima i terapijske mogućnosti novih tehnologija u procesu liječenja. Edukacija će sadržavati i praktičnu obuku rada s novim tehnologijama, koristeći pritom znanje i iskustvo 20-ak nastavnika Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Splitu te teoretsku opravdanost takvih načina liječenja, utemeljenu na dokazima ogranka Cochrane u Hrvatskoj.
 

Kao opći rezultat takve vrste edukacije trebao bi se pokazati kvalitetan način stjecanja novih kompetencija koje liječnici specijalisti nisu imali prilike steći u startu (polaganjem specijalističkog ispita). Osim toga, tečaj bi omogućio da korištenje pojedinih tehnoloških mogućnosti uklopimo u nedvojbeno priznate brojne oblike fizikalne terapije, kojima suvereno vladaju specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije, sukladno licencama za rad izdanim od Hrvatske liječničke komore. 

Tečaj pod stručnim vodstvom prof. dr. sc. Tonka Vlaka iz KBC-a Split objediniti će anatomske osobine ugroženih dijelova lokomotornog sustava, patofiziološke karakteristike izvanzglobnih reumatskih bolesti, kliničke spoznaje o tim bolestima i terapijske mogućnosti novih tehnologija u procesu liječenja

 


OGLASI